Правила підготовки до біохімічного дослідження

15 Липня 2022

 

Розраховуючи перш за все на результат, пацієнт при виборі місця обстеження та об’єму досліджень керується певними критеріями, власними та зазвичай порадами лікаря. Проте переважна більшість пацієнтів не бере до уваги, що на результат впливає не лише якість обладнання лабораторії, реактиви та кваліфікація спеціалістів, а значною мірою передумови та виконання чітких недвозначних правил здачі аналізів як загалом, так і окремо по різних нозоологіях. В випадку недотримання цих доволі простих правил та норм результат може бути спотворений до такої міри, що навіть лікар “візьметься за голову” і не порадить нічого кращого, як повторити аналізи знов. Тому ми пропонуємо ознайомитись з викладеною нижче інформацією і належною мірою прийняти до уваги перераховані правила здачі аналізів.

Натще зранку 8.15-10.00.

Відмова від їжі

Стосовно утримання від їжі правило просте і однозначне. Проміжок між останнім прийомом їжі і часом здачі крові має становити не менше 8 годин. Те саме стосується і різних напоїв і рідин. Просту негазовану воду звичайно пити можна і ввечері і вночі, проте зранку допускається лише мінімальна кількість для втамування спраги (пара ковтків).

Дієта №5

Для підготовки до здачі аналізу на біохімічні показники, які ще часто називають печінковими пробами, необхідно заздалегідь переглянути раціон і на кілька днів різко обмежити, а краще повністю відмовитись від жирної, гострої, копченої та солодкої їжі, чаю і кави. Це позитивно вплине на точність вимірювання таких показників, як печінкові ферменти, тригліцериди, фосфатаза і деякі інші показники, рівень яких змінюється при недотриманні дієти №5.

Не можна голодувати

Одразу треба наголосити, що рекомендуються не відмовлятись від їжі, як іноді роблять деякі люди, а просто дотримуватись кілька днів правил здорового харчування. У голодуючої, більше 48 годин, людини, підвищується рівень білірубіну в крові, в той час як утримання від їжі більше, ніж на 72 години, спричинює гіпоглікемію (зниження цукру) і збільшення концентрації сечової кислоти (дослідження на подагру) і жирних кислот.

Відмова від алкоголю.

Абсолютно протипоказано вживати за 2-3 дні до дослідження алкогольні напої, в тому числі і такі слабоалкогольні, як пиво, оскільки потрапляння в кров спирту також спричинює гіпоглікемію і уремію.

Відмова від паління.

Бажано утриматись від паління, якщо можливо, на кілька днів, але абсолютно недопустимо палити в день сдачі досліджень. Нікотин підвищує концентрацію глюкози і сприяє збільшенню кількості еритроцитів в крові, що спотворює результати обстеження.

Визначення сечовини, креатиніну

Зверніть увагу, що для точного визначення рівня сечовини, креатиніну пацієнтові необхідно за кілька днів до дослідження повністю виключити з раціону рибу, м’ясо. А ліміт на вживання алкоголю в цьому випадку доведеться збільшити до 3-5 днів.

Визначення холестерину

При дослідженні рівня холестерину або кількості ліпопротеїнів інтервал між прийомом їжі і часом відбору крові повинен становити не менше 14 годин. Для проведення такого аналізу обмежувати фізичні навантаження пацієнту не буде потрібно.

Визначення рівня цукру.

Особливо обережними треба бути при дослідженні на рівень цукру. Пацієнтові строго забороняється не тільки вживати вранці перед аналізом їжу або пити воду і напої, але навіть чистити зуби або користуватися жувальною гумкою.

 Медикаменти.

Відмова від прийому медичних препаратів напередодні здачі аналізів в будь-якому разі краща від порад чи рекомендацій по цьому питанню. Проте не завжди це можливо, і треба обов’язково проконсультуватись з лікарем щодо наслідків різкої відміни прийому ліків.

Фізичне навантаження і стрес

За 1-2 дні до обстеження бажано зменшити фізичні навантаження. Треба звернути увагу на емоційне напруження, стреси, стомлюваність, оскільки вони прямо чи опосередково спричиняють зміну гормонального фону організму.

 

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту