Як часто можна робити рентген? Чи є протипокази до рентгенологічного обстеження?

4 Травня 2023

Як часто можна проводити рентгендіагностику?

Безпечна доза опромінення для пацієнта дорівнює в середньому 1 мЗв/рік і не повинна бути більше 5 мЗв/рік.

-При виконанні тільки профілактичних досліджень перевищення цих показників не відбувається. Доза опромінення при флюорографії становить 0,05 або 0,5 мЗв для цифрового або плівкового апарату відповідно.

-Однак за клінічними показаннями в разі захворювання або травми можуть бути призначені додаткові знімки. При необхідності оцінки патологічних змін в динаміці дослідження нерідко проводиться повторно, одна і та ж область тіла піддається випромінюванню 2 і більше разів. Доза, отримана пацієнтом за одне дослідження, знаходиться в межах 0,01-1,6 мЗв і 0,01-0,2 мЗв для плівкових і цифрових знімків відповідно.

Протипокази до проведення рентгендіагностики:

  1. Вагітність, особливо перший триместр.

У разі крайньої необхідності під час вагітності жінки завдяки сучасному обладнанню можуть проходити рентгенологічні обстеження голови, ніг, шиї, плечей та грудної клітки. Проведення усіх інших процедур слід добре зважувати та спланувати таким чином, щоб доза опромінення для зародка або плода була мінімальною.

Жінки обов’язково повинні повідомляти медичний персонал про вагітність (ймовірну вагітність), коли їм необхідне рентгенологічне обстеження органів черевної порожнини та органів малого тазу.

  1. Грудне вигодовування

Якщо немає гострої необхідності в проведенні цього дослідження в годуючої мами, його краще відтермінувати. Однак, важливо пам‘ятати, що вирішення цього питання в компетенції лікуючого лікаря.

  1. Дитячий вік

Профілактичні дослідження (флюорографія) можна пацієнтам старше 15 років.

Рентгенівське обстеження дитини молодше цього віку доцільне лише у тому випадку, коли встановити діагноз іншим чином неможливо.

 

Ваша Поліклініка

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту