Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: основні симптоми, діагностика та профілактика.

6 Вересня 2022

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – захворювання, що характеризується розвитком запальних змін слизової оболонки дистального відділу стравоходу та/або характерних клінічних симптомів внаслідок повторного закидання шлункового та/або дуоденального вмісту в стравохід.

ГЕРХ – хронічна хвороба з довготривалим перебігом, вона значно погіршує якість життя хворого. В той же час, самі пацієнти недооцінюють значення цього захворювання. У більшості випадків хворі пізно звертаються до лікаря за медичною допомогою і, навіть при виражених симптомах, лікуються самостійно.

Часто симптоми ГЕРХ є слабо вираженими і спорадичними, з приводу яких вони не звертаються до лікарів, а самостійно приймають поташ або користуються порадами знайомих.

Клінічні прояви: печія, що турбує хворого 2 та більше разів на тиждень впродовж останніх 3 – х місяців, печіння за грудиною, що підсилюються через 15 – 40 хв. Після їжі, у положенні лежачи, при нахилах тулуба і фізичному навантаженні. Часто спостерігаються кислі та гіркі відрижки, відчуття грудки за грудиною, зригування, печіння в горлі з неприємним присмаком і надмірним слизоутворенням у гортані.

Нерідко зустрічаються позастравохідні прояви: біль за грудиною, біль в горлі, кашель, захриплість голосу.

Перераховані симптоми при ГЕРХ  зустрічаються з різною частотою й вираженістю і під вплвом режиму та адекватного медикаментозного лікування можуть зникати або зменшуватися.

При появі симптомів необхідно звернутися до лікаря.

Мета первинної профілактики ГЕРХ – попередження розвитку захворювання. Первинна профілактика полягає в дотриманні наступних рекомендацій:

-Дотримання здорового способу життя (відмова від паління і прийому міцних алкогольних напоїв)

-Раціональне харчування (уникати переїдання, не їсти на ніч, обмежити споживання дуже гострої та гарячої їжі)

-Зниження маси тіла при її надлишку.

Важливо уникати роботи пов’язаної з тривалим нахилами тіла, не носити тісний одяг і тугі пояси, що призводить до підвищення внутрічеревного тиску.

Більшість хворих потребує тривалого медикаментозного лікування.

 

Ваша Поліклініка

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту