Гострота зору у підлітків. Рекомендації лікаря.

28 Вересня 2022

У підлітковому віці у людини змінюється гормональний фон. Разом з гормональним фоном змінюється і метаболізм організму. Підсумок – очі починають отримувати менше живлення, корисних речовин, і зорова функція погіршується

Якщо в дитячому віці рухова активність знаходиться на високому рівні, то з настанням підліткового періоду життя, часто, людина починає лінуватися, більше проводити часу з електронними гаджетами. Організм нормально функціонує в тому випадку, якщо отримує нормальну кількість кисню, а робити він це може тільки в тому випадку, якщо фізична активність в нормі.

Крім усього іншого, зір у підлітка погіршується через те, що на нього впливає цілий ряд негативних зовнішніх факторів:

-неправильне харчування;

-тривале щоденне спілкування з гаджетами;

-викривлення хребта – підліток неправильно сидить за партою;

-підліток не носить окуляри з діоптріями, коли це потрібно – зір продовжує погіршуватися.

Не останню роль в погіршенні зору грають і шкідливі звички, які все більше молодіють в наші дні – алкоголь, тютюн і наркотики. Підлітки прагнуть довести, що вони дорослі, починають палити, пити і вживати наркотики. Підсумок – погіршення зору і загального стану здоров’я.

У погіршенні зору ключову роль відіграє спадковий чинник. Найчастіше від батьків або старшого покоління передається короткозорість. Однак навіть ідеальна генетична картина не гарантує соколиного зору на все життя. Якщо підліток годинами просиджує перед монітором, телевізором або, ще гірше, з планшетом у руках, запускається процес, який лікарі-офтальмологи називають надлишковим напруженням акомодації або стійким м’язовим спазмом. А все – через розглядання дрібних деталей на близькій відстані. Кілька років такого дозвілля – й ризик надіти окуляри зростає в геометричній прогресії.

Зір може погіршитись у 5, 10 і навіть у 20 років. Проте існують особливо ризиковані періоди. Перший з них припадає на початок шкільного життя. Другий, ще небезпечніший – це підлітковий вік, коли в організмі під впливом гормонів відбувається різка перебудова, а очі через інтенсивне навчання та збільшення соціальної активності зазнають дедалі більшого навантаження. Якщо з генетикою все гаразд, ці чинники не зможуть нашкодити. Проте якщо є спадкова схильність до короткозорості, то зір погіршується, і запустити такий механізм можуть стреси, травми, гострі захворювання – усе, що підриває захисні сили організму.

Погіршення зору, зазвичай, помічають не одразу, а вже тоді, коли залишається тільки 40-50% зору (перші 4–5 рядків таблиці). До того ж багато підлітків старанно приховують короткозорість, бо їх не тішить перспектива носити окуляри. Ігнорування проблеми прискорить перехід легкого ступеня хвороби – 0,25–2,57 діоптрії до середнього – 3–5,75. Отож, до лікаря! Офтальмолог перевірить гостроту зору, проведе повне обстеження та підкаже, як покращити зір. Також потрібно оглянути очне дно, де можуть бути зміни при короткозорості середнього та високого ступеня.

На початкових стадіях короткозорості процес можна зупинити за допомогою правильно підібраних окулярів. Головне – повна корекція. Як свідчить досвід, недокорекція спричиняє прогресування міопії – короткозорості.

Дитину лихоманить від самої лише згадки про окуляри й охоплює страх від перспективи з’явитися серед однолітків з таким аксесуаром? Згадайте про лінзи. Якщо ви думаєте, що вони є дорослою прерогативою, то помиляєтеся. Лінзи використовуються з 6-місячного віку. Звичайно, в більшості випадків показаннями для їх носіння є високий ступінь короткозорості – понад 6.0 або далекозорості. Однак, порадившись із лікарем, сміливо купуйте це надбання цивілізації.

 

Ваша Поліклініка

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту