Куріння: як побороти залежність?

21 Листопада 2019

Щорічно, кожного третього четверга листопаду проводять Світовий день відмови від куріння. В Україні станом на 2019 рік 24,2%  дорослих є щоденними курцями (42,2% чоловіків і 9,4% жінок). БІльшість хочуть позбутися тютюнової залежності. Проте, частка тих, хто справді припиняє курити назавжди, незначна. Які типи залежностей є та як кинути курити читайте далі.

 

Типи залежностей

 

Залежність від сигарет може бути фізична, психологічна та соціальна.

Фізична залежність пов’язана з нікотином та його дією на організм. Нікотин – одна з багатьох речовин, які входять до складу сигарет. При курінні нікотин потрапляє у кров і через 7−10 с досягає мозку, де стимулює нервову систему штучно виробляти серотонін і дофамін. Відчуття емоційного задоволення призводить до залежності.

При відмові від куріння, коли нікотин перестає надходити до організму, курець переживає синдром відміни. Синдром відміни ще називають абстинентним синдромом або «нікотиновою ломкою». Симптомами синдрому можуть бути головний біль, нервовість, нудота. Синдром відміни, як правило,  повністю проходить через 4-5 тижнів після відмови від нікотину.

Рівні нікотинової залежності бувають різні: дуже низький, низький, середній, високий та дуже високий. Визначити їх можна за тестом Фагерстрема.

Психологічна залежність виникає через звичку людини вгамовувати емоції курінням. Наприклад, курці можуть частіше курити у стресових ситуаціях.

Соціальна залежність пов’язана з ритуалами: кава з цигаркою, викурена сигарета після обіду, цигарка, яку курять за компанію.

Попри те, що всі три типи виділені окремо, вони можуть зустрічатися в одного пацієнта разом.

 

Хвороби курців

 

Куріння може спровокувати різні захворювання. У першу чергу від цієї залежності страждають легені, шкіра, очі, печінка та репродуктивне здоров’я.

ХОЗЛ – хронічне обструктивне захворювання легень. За різними оцінками, в Україні щонайменше 4% населення мають хронічне обструктивне захворювання легень, а близько 2% смертей українців зумовлено цією хворобою.

ХОЗЛ розвивається повільно, його симптомами може бути постійна ядуха, кашель та відхаркування мокротиння. Детальніше про причини та лікування хвороби читайте тут:  https://bit.ly/2CYGYUP

У курців підвищений ризик онкологічних захворювань різних частин тіла та органів. За даними ВООЗ, 22% онкохворих людей у світі помирають від раку, який виник через куріння. Крім раку легень ,курець може мати рак товстого кишківника, гортані, язика, печінки. Відмовившись від куріння, ви зменшуєте ризик раку на 70%.

Також люди, які курять можуть мати коронарну хворобу серця, інфаркти, інсульти,

захворювання судин, аневризму аорти, остеопорози, катаракту, сліпоту, пародонтози, безпліддя, імпотенцію.

 

Підліткове куріння

 

Поширеність куріння серед молоді 13–15 років зменшилася на 23% порівняно з 2011 р. та на 43% порівняно з 2005 р. Проте досі 14,9% підлітків (17,8% хлопців і 12,1% дівчат) уживають тютюнові вироби. Глобальне опитування молоді щодо вживання тютюну проводилося в Україні тричі — у 2005, 2011 та 2017 рр. Детальніше про це читайте за посиланням https://bit.ly/2KFoug3

19 листопада в Києві відбулась акція до Світового дня відмови від куріння “Страшні пачки сигарет відштовхують молодь від початку куріння ”.

На події можна було порівняти привабливість українських пакувань тютюнових виробів із стандартизованими пакуваннями, що діють у Франції, Словенії, Британії, Ірландії, Австралії та низці інших держав. Про це можна почитати тут https://bit.ly/2s2viOx

 

Цигаркові аналоги

 

Великий вибір тютюнових продуктів, які маркетологи пропонують як більш безпечний аналог традиційних сигарет. Проте, всі продукти з цього переліку є небезпечними та негативно впливають на здоров’я;

 

Кальян

 

Люди, які вживають кальян протягом пів години-години, отримують у десятки разів більше токсичних і канцерогенних речовин, ніж під час куріння сигарет.

У кальянному димі міститься багато інших шкідливих речовин, а також продуктів згорання тютюну та вугілля. На сьогодні є достатньо доказів того, що куріння кальяну шкодить здоров’ю. Кальянний дим підвищує ризики розвитку раку легень, респіраторних захворювань та хвороб ротової порожнини. Для вагітних підвищуються ризики для нормального розвитку плоду та передчасних пологів.

Куріння кальяну підвищує ризики заразитися інфекційними хворобами, такими як туберкульоз, герпес, гепатит. При чому від передачі цих захворювань змінний мундштук не рятує, оскільки основні віруси та мікроби «живуть» саме у колбі та шлангу, які у громадських закладах не стерилізують після кожного сеансу куріння.

При курінні кальяну у повітря виділяються різноманітні хімічні речовини, зокрема, поліциклічні вуглеводні, що є канцерогенами, чадний газ, тверді часточки, які можуть становити серйозні загрози для людей навколо, які їх вдихають. Знаходитися у приміщенні, де курять кальян, небезпечно. Детальніше про шкоду від куріння кальяну читайте за посиланням: https://bit.ly/2O7bt1b

 

Електронна сигарета

 

Результати незалежних міжнародних досліджень свідчать, що курці, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх, у порівнянні з тими, хто ці пристрої не використовує https://goo.gl/kHbJve.  Крім того, використання електронних сигарет некурцями (особливо дітьми та підлітками) може викликати нікотинову залежність. Електронні сигарети підвищують ризик почати курити звичайні сигарети https://goo.gl/T43Tvr.

Водночас використання е-сигарет підвищує ризики виникнення: серцево-судинних, онкологічних, легеневих захворювань; а також створює загрозу травматизму (сигарети вибухають), отруєнь рідинами для заправки е-сигарет. Небезпечним є і пасивне куріння е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей. Раніше CDC повідомило про смерть 42 пацієнтів, які померли через хворобу легень, спровоковану е-сигаретами. Детальніше про е-сигарети можна почитати за посиланням: https://bit.ly/2XxGXRe

Технології системи нагрівання тютюну 

 

Це тютюнові вироби у вигляді стіків, які нагадують сигарети без фільтра. Їх використовують у спеціальному пристрої, який дозволяє нагрівати тютюн до певної температури. Температура підібрана так, щоб він не згорав, а тлів. Ця система нова, тому поки немає перевіреної інформації щодо її впливу на здоров’я людини. Проте, оскільки в складі цих засобів є тютюн то вони також викликають залежність.

 

Пасивне куріння

 

Хвороби курців спричиняє не лише активне куріння. Пасивні курці також зазнають ризику отримати одну з них. Пасивне куріння є особливо небезпечним для дітей.

За підрахунками ВООЗ, пасивне куріння вбиває щороку 600 000 людей, з яких близько третини — діти.

Для того, щоб вберегтися від диму, завжди робіть зауваження людям, які курять у громадських місцях, на зупинках міського транспорту та у закладах харчування. Якщо хтось із ваших близьких курить, допоможіть йому побороти цю залежність.

 

Для тих, хто почав боротись з залежністю

 

Головне – це ваше бажання. Для його підсилення ви можете використати мотивацію. Чинники, які зазвичай мотивують людей кинути курити:

  • Здоров’я. Ризик захворіти на рак підвищується у людей, які курять.
  • Турбота про близьких. Адже пасивне куріння так само впливає на здоров’я людини. Не існує безпечного дозування диму.
  • Бажання мати дитину. Куріння впливає на репродуктивне здоров’я. Воно знижує  можливість жінки завагітніти та робить сперматозоїди менш рухливими.
  • Фінансові фактори. Якщо щодня викурювати пачку сигарет у середньому за 30 грн, то за рік ви витрачаєте близько 11 тис. грн.
  • Соціальні переваги. Куріння – залежність, яка позбавляє вас можливості насолоджуватись подіями, на яких не можна курити. Ви можете вільно спілкуватися без цієї звички.

Перевагами припинення куріння є подовження життя. Вік, у якому ви кинете курити, може суттєво додати вам роки життя у порівнянні з людьми, які продовжують курити.

Якщо ви кидаєте курити:

  • у віці 30 років, то очікувана тривалість життя зростає на 10 років;
  • у віці 40 років, то очікувана тривалість життя зростає на 9 років;
  • у віці 50 років, то очікувана тривалість життя зростає на 6 років;
  • у віці 60 років, то очікувана тривалість життя зростає на 3 років.

Також можна завантажити собі корисні додатки на смартфон, які будуть відстежувати ваш прогрес у боротьбі з негативною звичкою.

Детальні поради щодо боротьби з курінням можна знайти тут: https://bit.ly/2D2SDSt

 

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту