Лікар-епідеміолог КНП “ДМП” ДМР Вошик О. Ф. розповідає про вакцини, які будуть ймовірно використовуватись під час кампанії вакцинації проти коронавірусної хвороби в Україні

17 Лютого 2021

Україна домовлялась про поставки препаратів  тільки з тими провідними виробниками вакцин, які признані в світі.

Досягнуті домовленості про постачання вакцин, розроблених за участю компаній Astra Zeneca (Велика Британія та Оксфордський університет) та Novavac (США), які виробляються за ліцензійними угодами  на потужностях Serum Institute (Індія). Отримане підтвердження реалізовуватиметься через контракт між Serum Institute та Grown Adents.

Оперативний штаб МОЗ України з вакцинокерованих інфекцій затвердив план імунізації населення від Covid-19, який передбачає впродовж 2021 – 2022рр. охопити вакцинацією від нової коронавірусної інфекціїї щонайменше 50% населення України ( або 20 млн. людей).

Зараз очікують на першу партію у 700 тис. доз (загалом законтрактовано 1,9 млн. доз) вакцини CoronaVac від китайської  компанії  Sinovac Biotech. Нею почнуть вакцинувати людей з групи ризику.

Щеплення від Covid-19 в Україні може розпочатись після 15 лютого або пізніше. За словами головного санітарного лікаря В. Ляшка, орієнтовно у ці  дати до України можуть привезти перші вакцини. При цьому він не відповів на питання, якою саме вакциною почнуть щеплювати українців від коронавірусу.

Так звані мРНК  вакцини не містять послаблених або мертвих вірусів, а саме схему компонента збудника Covid-19 . Інші – це так звані векторні вакцини.

Вони використовують не шкідливі аденовіруси ( як віруси застуди, які вражають лише шимпанзе) у ролі транспортерів для введення поверхневого білка SARS -CoV- 2, спайкового білка, щоби викликати імунну відповідь.

Новизна  РНК вакцини в тому, що вона не містить в собі білку. Натомість вона має  генетичну інструкцію, яка навчає наш організм ці білки виділяти, а заодно виробляти захисні антитіла, щоб побороти збудник, з яким ми можемо зустрітися. Під генетичною інструкцією мається на увазі  молекула РНК, яка кодує шиповидний білок вірусу. За таким принципом розроблені вакцини Pfizer/BioNTech  та  Moderna.

Серед переваг РНК-  вакцини  є те, що її можна відносно швидко та дешево виробляти. Але вони безпечніші за інші типи вакцин. Ця вакцина не має жодного інфекційного агента, тобто ризик зараження нульовий.

Звичайно, побічні ефекти можуть бути, але це  типові побічні ефекти для буть – якої вакцини: підвищення to  тіла, відчуття нездужання, біль та набряк в місці ін’єкції.

Astra Zeneca – були зафіксовані лише типові реакції, як – то біль в ділянці уколу, біль в м’язах, головний біль, втома. У пацієнтів  старшої   вікової групи реакції на вакцину були рідшими та легшими.

CoronaVac ( китайська ) належить до так званих інактивованих вакцин. Вірус вирощують на клітинних культурах і хімічно інактивують. Коли вакцину вводять в організм, імунітет реагує не лише на спайковий  білок, а на весь вірус. Як стверджує виробник, ця вакцина дієва одразу проти кількох штамів коронавірусу  SARS -CoV- 2. Для вироблення імунітету потрібно дві дози.

Novavax – ефективність 89,3 %. Препарат компанії Novavax виготовлений на основі інактивованого коронавірусу. В його основі – S – білок патогена SARS -CoV- 2 представлений у вигляді рекомбінантних наночастинок. Вакцину можна зберігати при температурі +2 +80 С. Вона ефективна проти британського варіанту коронавірусу. Друга фаза досліджень в ПАР показали меншу ефективність ніж в Англії. Третя фаза  досліджень проводилась в Мексиці і США.

Чим відрізняються  напрацювання Astra Zeneca від вакцин Pfizer та  Moderna?

Astra Zeneca – це векторна вакцина. До цього векторну вакцину розробляли лише проти лихоманки Ебола. Вона працює на основі вірусного вектору: необхідну генетичну інформацію у вигляді ДНК про збудник SARS -CoV- 2  до клітини доносить інший вірус, а саме – мавп’ячий аденовірус, який не є патогенним (таким,що викликає захворювання) для людини.

Завдяки цьому наш організм також буде продукувати частинки білкової оболонки SARS -CoV- 2 , які запам’ятовує  наша імунна система.

Векторна вакцина стабільніша за РНК вакцину.

За даними  Science, приблизно 2%  учасників досліджень вакцини Pfizer/BioNTech  та  Moderna  мали високу температуру –  до 39-40С.

Волонтери, які отримували   Moderna , мали такі реакції: – 9,7% – відчували втому; 8,9% – біль у м’язах; 5,2% –  біль в суглобах.

Щеплені Pfizer  мали нищі показники побічних реакцій: 3,8% – відчували втому; 2% – скаржились на головну біль. Також серед побічних ефектів зазначали нудоту, збільшення лімфатичних вузлів і озноб.

Щодо продукту Astra Zeneca наразі мало інформації  – ця вакцина ще продовжує проходити перевірку. Але дослідження вже показали, що побічних реакцій менше у літніх людей.

Враховуючи українські реалії, скоріше за все Україна буде закуповувати вакцину, яку можна зберігати при +2+80 С.

Головний державний санітарний лікар України В. Ляшко  вже заявив, що до процесу логістики залучено ДП «Укрвакцина» та приватні компанії. З цього повідомлення можна зробити висновок, що як мінімум, до ввезення РНК вакцини в Україні готуються.

 

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту