Ліпідний профіль. Особливості підготовки до здачі аналізів.

8 Вересня 2022

Ліпідограма:  причини призначення, розшифровка результатів.

Холестерин — ліпопротеїнова сполука, яка присутня в крові і практично всіх тканинах людського організму, відповідає за жировий обмін. Раніше вважалося, що він украй шкідливий для здоров’я і веде до розвитку серйозних захворювань, але останні дослідження показали, що певна кількість цієї речовини необхідно для нормальної життєдіяльності людини. Вся справа в співвідношенні концентрації різних форм холестерину — його порушення якраз і викликає атеросклероз і інші важкі хвороби. Для визначення балансу ліпідних сполук в організмі і профілактики дисфункції різних систем використовується дослідження під назвою ліпідограма.

Ліпідограма: що це таке?

Ліпідограма (ліпідний профіль) в медицині являє собою аналіз крові, який визначає концентрацію ключових ліпопротеїнів в організмі людини. Вона показує:

-Загальний холестерин. Найбільш важливий показник у ліпідограмі, який демонструє загальну концентрацію холестерину в крові. Мінімальний рівень цієї речовини визначається у немовлят, а на протязі життя людини він поступово зростає, причому у чоловіків його концентрація менше, ніж у жінок. Всупереч поширеній думці, низький рівень загального холестерину більш небезпечний, ніж високий, так як часто свідчить про патологічних станах, які несуть з собою загрозу для життя.

-Ліпопротеїни високої щільності. До цієї категорії сполук відноситься альфа-холестерин, який називають «хорошим» – він не бере участі в утворенні атеросклерозних бляшок, але відповідає за транспортування і виведення вільного холестерину з крові.

-Ліпоротеїни низької щільності. Бета-холестерин, або «поганий», який сприяє змінам в судинних стінках, формування характерних бляшок, розвитку атеросклерозу та інших захворювань. Підвищення його концентрації вважається небезпечним ознакою навіть у тих випадках, якщо інші показники знаходяться в межах норми.

-Тригліцериди. З’єднання ефіри жирних кислот з гліцерином, які містяться в крові в невеликій кількості і беруть участь в акумулюванні енергії.

На основі перерахованих вище показників розраховується коефіцієнт атерогенності, або ймовірність виникнення серцево-судинних захворювань та інших порушень здоров’я у людини внаслідок розладів ліпідного обміну.

Коли призначається дорослим і дітям?

Ліпідограму призначають людям із захворюваннями, які провокують порушення жирового обміну, а також тим, хто знаходиться в групі ризику по розвитку таких патологій. У число показань до проведення дослідження входять:

-хвороби життєво важливих органів, включаючи печінку, нирки, серце, підшлункову залозу і т. д.;

-цукровий діабет;

-ендокринні та гормональні розлади (тиреотоксикоз, синдром Кушинга тощо);

-септичні процеси;

-мієломна хвороба;

-підвищення атериального тиску;

-тривалий прийом оральних контрацептивів або лікарських препаратів, які здатні змінювати показники крові;

-зайва вага або ожиріння;

-малорухливий спосіб життя;

-шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем);

-спадкова схильність до серцево-судинних патологій.

Людям старше 30 років ліпідограму рекомендується робити 1-2 рази в рік в профілактичних цілях, так як в зрілому віці підвищується ризик порушення метаболічних процесів і розвитку патологій в роботі серця і судин.

Як підготуватися до здачі аналізу?

Для отримання точного результату аналізу необхідна правильна підготовка до його проведення — недотримання умов може призвести до викривлення показників і постановки неправильного діагнозу. Кров для дослідження беруть з вени, перед парканом потрібно дотримуватися наступних правил:

-харчуватися в звичайному режимі — будь-які дієти і зміни харчування краще відкласти на потім;

-за кілька днів до здачі аналізу відмовитися від важких фізичних навантажень, занять спортом, відвідування сауни та лазні;

-по можливості припинити прийом медикаментозних препаратів;

-не вживати спиртних напоїв, не курити протягом 2-4 днів.

Біоматеріал слід здавати на голодний шлунок — їжу можна приймати не пізніше ніж за 10-12 годин до процедури, воду пити дозволено. Якщо людина вживає якісь ліки або страждає від хронічних, інфекційних та інших захворювань, слід повідомити про це лікаря. При поганому самопочутті (підвищення температури, розлади роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту, болі в будь-яких частинах тіла і т. д.) зі здачею аналізу краще почекати.

Також при необхідності лікар, що направляє на дослідження, може дати додаткові рекомендації для конкретного пацієнта, які будуть пов’язані з його захворюваннями і необхідністю прийому тих чи інших препаратів.

Як проводиться ліпідограма?

Для дослідження у пацієнта роблять забір крові з вени з допомогою спеціальної системи, після чого її відправляють у лабораторію.

Як інтерпретувати результати?

Після проведення аналізу пацієнт отримує на руки результат аналізу з відповідними показниками, за якими можна судити про стан ліпідного обміну в організмі і ризик розвитку атеросклерозу. Норми ліпідних сполук відрізняються один від одного і залежать від статі і віку людини.

Розшифровку ліпідограми рекомендовано довіряти лікареві. Адже для дачі відповіді на питання чому знижений/підвищений той чи інший показник необхідно врахувати дані історії хвороби пацієнта, а також результати інших аналізів. Без практичного досвіду, специфічних клінічних знань це неможливо. Важливо розуміти, що різні лабораторії для визначення однакових показників використовують різні методики. Тому норми у них можуть відрізнятися.

Які захворювання дозволяє виявити ліпідограма?

Дослідження дозволяє визначити порушення в роботі печінки, серцево-судинної системи, щитовидної залози, частини патологій нирок та злоякісних новоутворень. Порушення картини крові при ліпідограмі також можливі при деяких хворобах легенів і системних аутоімунних захворюваннях.

Як самостійний діагностичний метод аналіз крові не застосовується. Ліпідограма необхідна в комплексній діагностиці та входить у перелік необхідних для виявлення багатьох порушень.

Ліпідограма — важливе дослідження, яке дозволяє оцінити основні показники ліпідного обміну в організмі і визначити відхилення від норми. Так як спосіб життя більшості сучасних людей далекий від правильного, аналіз на ліпідний профіль рекомендується проходити хоча б раз на рік — це допоможе зберегти здоров’я і запобігти серйозні захворювання серцево-судинної системи.

 

Ваша Поліклініка

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту