Особливості догляду за ротовою порожниною у дитячому віці

19 Жовтня 2022

Доведено, що у профілактиці та лікуванні запально-дистрофічних захворювань пародонта провідну роль відіграє раціональна гігієна ротової порожнини із використанням засобів гігієни спрямованої лікувально- профілактичної дії. Проте, вченими встановлено, що на догляд за ротовою порожниною людина витрачає в середньому 1 хв. двічі на день, що складає приблизно 36 днів за все життя. Це вдвічі менше, ніж необхідно.

То в якому віці необхідно починати гігієнічні процедури?

Розглянемо,  як рекомендують це робити за кордоном (Е.Мак.Дональд, Д.Р. Рейвері, 2003)

Гігієнічний догляд у перший рік життя:

У період 5-6 міс., коли у дитини починають прорізуватися перші зуби, не потрібно давати їй підсолоджені напої, бо дуже рано, відразу після прорізування першого зуба, на ньому починає формуватися зубний наліт. Тому батьки повинні самі чистити дітям зуби за допомогою марлі, намотаної на палець, і зволоженої водою. Дитину треба тримати на колінах в положенні, ніби її збираються заколисати. Однією рукою утримувати маля, іншою – чистити. Батько допомагає тримати руки і ноги (за необхідності). Така процедура доцільна один раз в день. Коли дитина звикає до процедури, можна спробувати використовувати спеціальні м’які зубні щітки  –  щітки-напальчники або  Intradent  baby.

Зубні пасти використовувати не слід!

Гігієнічний догляд у ранньому дитинстві

(від 1 до 3 років)

У  цей період необхідно розпочати чищення зубів зубною щіткою, якщо цього не було зроблено раніше. Після двох років можна починати використовувати спеціальні зубні пасти – з мінімальною кількістю фтору і наносити на щітку в дозі розміром з рисову зернину. Основні  заходи повинні виконувати батьки, тому що діти ще не в стані виконувати їх ефективно. Деякі діти з охотою самі виконують ці процедури, інші  –  неохоче. Тоді батьки повинні це робити так: дитина лежить на колінах дорослого (ногами обхопивши його за талію), який сидить нижче, а інший дорослий, який сидить вище, утримує голову дитини на своїх колінах і чистить дитині зуби. Це не дуже зручна позиція, але  дає можливість виконати гігієнічну процедуру, навіть якщо дитина не слухається.

Гігієнічний догляд у дошкільному віці

(від 3 до 6років)

Хоча в цьому віці мануальні навики у дитини вже досконаліші, все ж основні процедури повинні виконуватися батьками. Необхідно пильнувати, щоб дитина не ковтала зубної пасти і збільшити її кількість до розміру горошини. Потрібно розпочинати користуватися флосами, можна використовувати лише між боковими зубами. При  виконанні гігієнічної процедури один дорослий стоїть позаду дитини і тримає її голову, а другий  –  чистить зуби. Обличчям до дитини стояти не варто, бо це незручно і не забезпечує фіксації голови дитини. При високому ризику розвитку карієсу можна використовувані фторвмісні гелі і розчини для полоскання ротової порожнини, але дуже обережно, бо ризик проковтування їх великий.

Гігієнічний догляд у шкільному віці

(від 6 до 12 років)

Хоча діти вже можуть виконувати гігієнічні процедури самі, все ж батьки повинні спостерігати за їх виконанням, а також за необхідності допомагати. Батьки можуть використовувати засоби для виявлення нальоту для перевірки і допомоги в очищенні зубів. Небезпека заковтування зубних паст, ополіскувачів, гелів минає, тому застосування фторвмісних паст обов’язкове, а інших фторвмісних засобів  –  за показаннями. За необхідності призначають антисептичні полоскання.

У дітей, які носять ортодонтичні апарати, гігієнічний догляд повинен бути особливо ретельним, тривалішим. Необхідно використовувати додаткові антимікробні засоби.

Гігієнічний догляд у підлітковий період

(від 12 до 19 років)

Хоча підлітки можуть самостійно ефективно виконувати гігієнічні процедури, але основна проблема тепер  –  небажання їх виконувати, бо мотивація до виконання процедур ускладнюється реакцією протесту проти авторитету старших та нездатністю оцінювати віддалені наслідки своїх дій. Обстеживши 4075 14-річних дітей,  I.D.  Macgregor  і  L.W.  Balding (1999) встановили позитивний зв’язок між ступенем самолюбства і дотриманням особистої гігієни ротової порожнини. Оскільки самолюбство у віці 11–14 років знижується, гігієна погіршується. До цього фактору ризику додасться часто неправильне харчування, підліткові гормональні перебудови. Батьки повинні бути готові до цих перемін в характері дитини і продовжувати їх мотивувати до дотримання особистої гігієни ротової порожнини, пояснюючи їм загальні механізми утворення зубного нальоту і розвитку стоматологічних захворювань, а також їх вплив на усмішку, на зовнішність.

 

Ваша Поліклініка

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту