Суїцидальні стани. Тривожні ознаки. Як діяти?

20 Вересня 2022

Суїцидальні думки можуть бути присутні у людей, які переживали чи переживають психотравмуючу подію або ж перебувають у стані депресії та інших важких психічних станах. Ця тема практично табуйована в українському суспільстві, саме тому вкрай необхідно відкрито говорити про те, як розпізнати ознаки суїцидальної поведінки, та що робити родичам та близьким людей у таких станах.

 

Надзвичайно тривожними сигналами є добровільна ізоляція людини від колег, друзів, родини; відмова від цінних речей; приведення до ладу справ як-от дзвінки з вибаченнями за якісь давні провини або залагодження майнових питань; пошук доступу до летальних засобів – зброї, отруюючих речовин тощо. Це може означати останню передсуїцідальну стадію, коли людина вже прийняла рішення про позбавлення себе життя.

Виявити суїцідальний настрій буває важко навіть фахівцеві, проте існує низка станів людини, які можуть свідчити про небезпеку. Так, людина може прямо говорити про самогубство або проявляти інтерес до нього якимось іншим чином; перебувати тривалий час в стані розгубленості, безпорадності, неспокою; переживати різкі зміни настрою; поводитися агресивно; виявляти почуття відчаю, провини, сорому; мати порушення сну.

 

Що робити у випадках, коли підозрюєте, що людина схильна до самогубства, але мовчить про це?

 

Ставити прямі питання

Слід не боятись ставити прямі запитання щодо суїцидальних намірів. Наприклад: «Чи ви думаєте про самогубство?», «Чи ви раніше робили спроби самогубства?». Проте, будьте готові до того, що прямої відповіді так і не почуєте.

 

Розпитувати про майбутнє і минуле

Рекомендую розпитати про суїцидальні думки або спроби у минулому, як людина бачить своє майбутнє, чи є у неї якісь прив’язки у теперішньому (близькі люди, партнер/партнерка, діти, улюблена робота, хобі тощо).

 

Акцентувати на існуванні допомоги

Важливо акцентувати увагу людини на тому, що вона не сама та може розраховувати на допомогу та підтримку.

 

 Як діяти ?

 

  • Сховайте небезпечні предмети

Знову ж таки, варто не боятись прямих запитань щодо наявності суїцидальних намірів. Якщо є підозра або пряма інформація – сховайте предмети, які можуть стати знаряддям самогубства (ножі, зброя і т.д.)

 

  • Будьте поруч

Вкрай необхідно бути поруч та емоційно підтримувати близьку людину. Дуже важливо вислуховувати людину, але утримуватись від оцінок та порад без запиту самої людини.

 

  • Переконайте звернутися по фахову допомогу

Переконайте людину звернутися до спеціалістів (психіатра/психолога). Саме спілкування із незнайомою людиною часом муже бути комфортнішим та результативнішим ніж із представником із найближчого оточенням, та стати першим кроком у пошуку допомоги.  Він може допомогти зрозуміти суть проблеми і зорієнтувати, як діяти далі. Що критичніша ситуація, то вужчий перелік можливих варіантів. Якщо стан загострюється, а особа не реагує, то варто звернутися до швидкої допомоги або кризової служби.

Психоневрологічне відділення надає психологічну та психіатричну допомогу населенню  за адресою м. Дрогобич, вул. Січових Стрільців, 20.

 

Ваша Поліклініка

 

 

 

 

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту