Турбота про психічне здоров’я в умовах війни

8 Червня 2022

Сьогодні вкрай важливо підтримувати своє психічне здоров’я й емоційний стан своєї родини. Як зупинити паніку, вгамувати емоції, зуміти сконцентруватись та самоорганізуватись, навчитися знижувати тривожність до того рівня, на якому можна переносити і виконувати повсякденні завдання. Окрім постійної загрози фізичних травм під час війни, багато українців переживають травми психологічні.

Ми знаємо, що на наш психоемоційний стан впливають негативні новини. Необхідно:

 

По-перше, обов’язково маємо дозувати новини, тому що їх багато і звідусіль, зараз вони не надто приємні. Якщо постійно спостерігається негативний фон, наша психіка дуже швидко дестабілізується і привести її до адекватного стану важко.

По-друге, не забуваємо про обов’язкові побутові справи. Паніка вмикається тоді, коли ми абсолютно не займаємося тим, до чого звикли. Тому перемикайтеся на ті справи, які робили до війни. Якщо ви маєте можливість працювати, намагайтеся працювати. Зрозуміло, що може бути не той емоційний фон, щоб повністю поринути в роботу, але намагайтеся виконувати свої функціональні обов’язки.

По-третє, якщо ви перебуваєте поруч із людьми зі слабкою психікою, із дітьми, які не можуть ще керувати своїми емоціями, то, як би вам не було страшно, переповнювала злість чи агресія, намагайтеся керувати своїми емоціями.

Намагайтеся розслаблятися через заняття хобі, те що зараз доступне: малювання, коли немає світломаскувального режиму, співи, прослуховування музики, фізичні вправи, зарядка, гімнастика, перегляд фільмів ваших улюблених жанрів. Це розвантажує нервову систему. Також читайте книги. Намагайтеся спілкуватися з рідними не тільки на тему війни і обміну новинами, але й на нейтральні теми, обговорюйте плани на найближче майбутнє.

 

   Ознаки, що вам може знадобитися допомога: Ви не можете спати вночі, або вам важко заснути. Ви відчуваєте зниження рівня енергії та/або мотивації. Ваші звички харчування змінилися: ви або втратили апетит, або не можете перестати їсти. Ви постійно нервуєтесь, відчуваєте стрес, хвилювання. Ви вживаєте наркотики або алкоголь для боротьби з таким станом. Ви часто відчуваєте раптову паніку. Може виникати відчуття, що ви не можете дихати, що серце калатає. Скільки б ви не намагались заспокоїтись, ви не в змозі розслабитись. Вам здається, що більше не варто жити, ви  думаєте про те, щоб зробити собі боляче, чи хочете заснути й більше не прокинутись.   Ви стали жертвою насильства чи жорсткого поводження. Також пам’ятайте, що якщо ви не хочете ділитися тим, що відчуваєте, або що переживаєте, це нормально – допоки людина, з якою ви  говорите, знає, що ви намагаєтесь отримати підтримку, і допомагає вам у цьому. Це може означати, що ви потроху починаєте ділитися інформацією, і цього достатньо, щоб зрозуміти, що вам потрібно.

 

Коли потрібна допомога – зверніться до фахівця.  Коли ви відчуваєте, що пригнічені та нікуди не рухаєтесь, знайте, що попросити про допомогу у друга чи фахівця – це прояв сили.

 

 

 

В ПАРНЕРСТВІ З
Перейти до вмісту